DNS66 ile Reklamlara Geçit Yok

İstenmeyen reklamlar, işlemciyi yoran mining kod blokları, kötücül yazılımlar ve her adımınızı takip eden analitik kodlar.. Tüm bunlardan kurtulmanın basit bir yolu var. Bu yazıda size yaklaşık 1 yıla yakın kullandığım ve memnun kaldığım DNS66 uygulamasını anlatacağım.

DNS66 nedir ?

DNS66, Android cihazlar için geliştirilmiş, DNS tabanlı, sistemi yormayan hafif bir reklam engelleyicidir. Uygulama Julian Andres Klode tarafından kodlanmıştır ve tamamen açık kaynak bir projedir. Sadece reklam değil aynı zamanda kötücül kod parçacıklarını da engeller. Tüm hareketlerinizi izleyen analitikleri daha size yaklaşmadan durdurur.

Nasıl Çalışıyor ?

Bir site veya uygulamaya girildiği vakit, çeşitli içerikleri yüklemek için uzak sunucular ile iletişime geçilir. İletişim için istekte bulunulur. DNS66 bu istekleri bir VPN‘e yönlendirir. Bu VPN diğer VPN’ler gibi uzak sunucu üstünden çalışmaz. DNS66, VPN’i cihazınızın lokalinde oluşturur. Lokalde oluşan bu yapı, isteklere bakar; eğer istek kara listede değilse herhangi bir yaptırımda bulunmaz ve istek hedefine ulaşır, içerik yüklenir ama istek kara listede ise daha kapıdan çıkmadan istek düşürülür. Düşürülen istek içeriği yükletemez. Bu sayede reklamlara, kötücül yazılımlara ve girilmesini istemediğiniz sitelere erişim mümkün olmaz.

Sadece girdiğimiz sitelerdeki reklamları engellemekle kalmaz aynı zamanda native uygulama olarak tanımlanan oyunlar, widgetlar, çeşitli uygulamarın içindeki reklam, analitik ve malware yazılımlarını da daha istek dışarı çıkmadan engeller.

dns66

Kara listeler yine Github üzerinde veya çeşitli topluluk sitelerinde oluşturulup çeşitli kategoriler altında paylaşılıyor. AdBlock vb. eklentilerde bu listeleri baz alarak istekleri engelliyor. Kendi listenizi de oluşturabilirsiniz. (Adblock’un listelerine buradan bakabilirsiniz.) ( Ya da şu Github Reposuna bakabilirsiniz. )

Bazı uygulamaların isteklerini engellemek o uygulamanın düzgün çalışmamasına neden olabilir. Örneğin ödül kazanacağınız bir video reklamdan DNS66 varsayılan ayarda çalışıyor iken reklam görmeyeceğiniz için ödül kazanamazsınız. Veya reklam kazancına mani olmak istemiyor olabilirsiniz. Uygulama içeriklerini engellemek istemezseniz Uygulamalar sekmesinden istediğiniz uygulamayı çıkarmayı unutmayın.

DNS sekmesinde ise cihazınızın DNS ayarlarını önceden tanımlanmış veya sizin belirlediğiniz yeni DNS’ler ile değiştirebilirsiniz. Ben bu özelliği kullanmıyorum çünkü DNS sunucularının ne kadar güvenilir olduğu konusunda bilgim yok.

Nereden İndirilir ?

DNS66 uygulaması Google Play marketinde yer almayan bir uygulama. Github projesini derleyip üretilen .apk ile uygulamayı kullanabilirsiniz veya F-Droid (F-Droid, Android platformu için FOSS [Özgür ve Açık Kaynaklı Yazılım] uygulamalarının kurulabilir bir kataloğudur.) üzerinden “DNS66 yazarak –ki önceden F-Droid’i de indirmeniz ve yüklemeniz gerekiyor– siz de Android işletim sistemine sahip cihazınıza  bu uygulamayı kurup native reklamlardan ve kötücül yazılımlardan uygulama, biçim farketmeksizin kurtulabilirsiniz.

  1. F-Droid için burayı tıklayın.
  2. F-Droid kurulumundan sonra arama kutusuna “DNS66” yazarak uygulamayı indirin ve yükleyin.
  3. Hepsi bu kadar!

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: