Fastlane Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yaklaşık 5 senedir Google Play, App Store ve bazı özelleşmiş marketlerde uygulamalar yayınlıyor, yayınlanan uygulamaların yaşam süreçlerini takip ediyorum. Projenin derlenip çıktısının alınması ve markette son kullanıcıya ulaştırmak adına verilen tüm çabanın ne denli yoğun ve sıkıcı olduğunu bizzat biliyorum.

Tüm bunları düzene sokmak ve otomatikleştirmek için arayış içerisine girdiğimde Fastlane ile karşılaşmıştım. Fastlane bilinirliğinin düşük olduğunu farkettim ve birçok arkadaşıma yardımcı olacağını düşündüğüm için bu giriş yazısını yazıyorum. Umarım faydalı olur.

Fastlane nedir?

Fastlane, mobil uygulama çıktılarını üretip, market girişindeki sıkıcı işlemleri kolayca hazır hale getirmenizi sağlayan bir otomasyon projesidir. Felix Krause tarafından, tamamen açık kaynak olarak geliştirilmiştir. Github üzerinden ulaşabileceğiniz bu projenin 20k yıldız ile birçok yazılımcının gönlünü kazandığını da burada belirtmek isterim.

Fastlane, uygulama yayınlama süreçlerinin tümünü içerir. Yerelleştirilmiş ekran görüntüsü alabilir, beta sürümü inşa edebilir, Appstore ve Google Play market girişine uygulamayı yükleyebilir ve çıktıyı imzalayabilirsiniz (Bu sadece IOS için var). Android ve IOS projelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birçok CI aracıyla entegre şekilde çalıştırıp zamanınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Fastlane nasıl çalışıyor ?

Fastlane, çalışmak için bir “Fastfile” dosyasına ihtiyaç duyar. Bu dosya yapmak istediğiniz süreçleri sıralı şekilde içermelidir. Önceden tanımlı komutlar olabildiği gibi özelleştirilmiş komutlar da kullanabilirsiniz. Aşağıda örnek bir Fastfile dosyasını inceleyebilirsiniz:

lane :beta do # Yapılacak işlemin etiketi belirleniyor (beta) ve komutlar çalıştırılıyor
increment_build_number # Projenin versiyon numarası artırılıyor
build_app # Uygulamanın çıktısı alınıyor. (IOS için .ipa)
upload_to_testflight # Uygulama çıktısı test için TestFlight servisine yükleniyor
end

lane :release do # Yapılacak işlemin etiketi belirleniyor (beta) ve komutlar çalıştırılıyor
capture_screenshots # Uygulamanın ekran görüntüleri alınıyor
build_app # Uygulamanın çıktısı alınıyor. (IOS için .ipa)
upload_to_app_store # Uygulama yayınlanmak üzere App Store’a yükleniyor
slack # Uygulamanın yüklendiği Slack’e bildirim olarak gönderiliyor
end

Bu yazıda sizlere Fastlane‘in ne olduğunu anlatmak için giriş yazısı hazırladım. Yanlış veya eksik söylediğim yerler varsa lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere!

5 Comments

  1. Bunun gibi, günlük rutinleri otomatikleştiren servisler, geliştiricilerin eli ayağı oluyor bir yerden sonra. Yazıdan oldukça yararlandım. Teşekkür ederim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: