Page Monitor ile Değişen İçeriklerden Anında Haberdar Ol

Herkes herhangi bir sebepten dolayı mutlaka bir kaynağı sürekli kontrol etme ihtiyacı duymuştur. “Vize sonuçları açıklandı mı?“, “Kar tatili oldu mu?“, “Seçmelerden geçtim mi?” gibi sorular ile birlikte diğer takipçilerden hızlı olmanızın gerektirdiği “İndirim başladı mı?“, “Yeni iş pozisyonu açıldı mı?” gibi sorularla her insan mutlaka karşılaşmıştır. Tüm bunların peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Bu yazıda size değişimlerden anında haberdar olmanın pratik yolunu anlatacağım.

Page Monitor bir Chrome eklentisidir. Eklentinin amacı takip edilmesini istediğiniz içerikte değişiklik olduğu zaman sizi bilgilendirmektir. Bunu yaparken ne sıklıkla kontrol edeceğini seçebiliyor, tüm sayfa mı yoksa sayfada belirli bir bölüm mü olduğuna karar verebiliyorsunuz. (Regex desteği mevcut) Değişim olduğunda size önceki ile şimdiki arasındaki farkı gösteriyor. Şimdi hızlıca nasıl kullanılır bir anlatalım:

1. Takip etmek istediğiniz sayfayı açın. (Örn: bilgisayar.kocaeli.edu.tr )

2. Sayfa açıkken eklentinin simgesine tıklayıp “Bu Sayfayı İzle” seçeneğine tıkla

3. Artık sayfa takibe başlanıldı ama şuan tüm sayfada değişiklik takibi yapılacak. Sayfada yer alan alakasız başka bir bölümde değişirse bildirim gelecek. Biz sadece duyuru eklenirse haberdar olmak istiyoruz. O yüzden eklentiye sağ tıklayıp “Seçenekler” bölümüne gidin. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak.

4. İzlediğimiz sayfanın gelişmiş seçeneğini açarak denetim sıklığına ve değişim tarama moduna karar verebiliyoruz. Özel modda iki seçenek var; seçici ve regex. Genelde seçici ile işimiz görülebiliyor, yok ben ince değişimleri kontrol etmek istiyorum derseniz regex ile çalışabilirsiniz. Özel modu seçin ve aktifleşen “Seç” düğmesine tıklayın.

5. Aşağıdaki ekranda hangi alanı takip edeceğinizi seçtikten sonra “Bitti” düğmesi ile seçimi tamamlayın.

6. Artık duyuruları takibe başladınız! Eğer sayfada izlediğiniz bölümde değişim olursa, önce bir çan sesi duyacak sonra aşağıdaki gibi bir bildirim göreceksiniz. (Dalmışsanız bir anda gelen ses korkutabilir 🙂 Ayarlardan değiştirebilirsiniz.)

Bu yazıda size yıllardır severek kullandığım bir eklentiden bahsettim. Umarım birilerinin daha işine yarar. Yeri gelmişken 2 sene önce severek katkıda bulunduğum şu projeyi de incelemeniz için sizlere bırakıyorum. Eğer üniversiteliyseniz ve duyuruları Telegram ile takip etme gibi bir düşünceniz olursa işinize mutlaka yarayacaktır. Bizden geçti 🙂

Sağlıcakla kalın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: